



Специјална едукација и рехабилитација (60 ЕЦТС)
🇬🇧 Special education and rehabilitation (60 ECTS)
Предшколско васпитање (120 ЕЦТС)
🇬🇧 Preschool Education (120 ECTS)
Пословна психологија (120 ЕЦТС)
🇬🇧 Business Psychology (120 ECTS)
🇬🇧 Classroom teaching (120 ECTS)
Предшколско васпитање и образовање (60 ЕЦТС)
🇬🇧 Preschool Education (60 ECTS)
Главни носилац, камен темељац Универзитета је Педагошки факултет са својим студијским групама, који је регистрован кад је основан и Универзитет, академске 2005/2006. године.
Другим ријечима, задатак факултета је био: научити младе људе да се што лакше (и успјешније) снађу при обављању својих радних обавеза; или још једноставније – оспособити их за живот у глобалном и технолошки високо развијеном окружењу.
А да би све то успјешно остварио, факултет се непрестано унапређивао; подржавао научно истраживачки рад, како на регионалним тако и на међународним пројектима, како у земљи тако и у региону; затим подржавао и подстицао научне, стручне и развојне пројекте, да би и на тај начин дао свој допринос друштвено-економском развоју Републике Српске и региона, и, оно што је такође битно, настојао одржати што већи ниво знања основних и дипломских студија, како би задовољио критерије међународних стандарда.
Визија је пратила мисију, тако да је факултет водио рачуна да у будућности образује кадрове у различитим областима и дисциплинама; развија код њих креативне способности и нова знања, што ће им помоћи у што успјешнијем рјешавању проблема на које ће, кроз живот, наилазити.
Тежећи својим намјерама, факултет се досљедно придржава принципа Болоњске реформе, односно европског високог образовања, како би на тај начин дао свој допринос високом образовању у региону, и сврстао се међу оне који предњаче у овој области.
Поред мисије и визије, факултет је поставио испред себе и неке циљеве, међу којима су најважнији:
– Континуиран рад на унапређењу и побољшању квалитета високог образовања;
– Унапређење наставних програма и планова (све за добробит човјека, односно цјелокупног човјечанства) и што брже прилагођавање потребама привреде и цјелокупног друштва;
– Повећање ефикасности студирања;
– Усклађивање политике образовања са тржиштем рада;
– Унапређење научно-истраживачког рада;
– Модернизација процеса образовања;
– Увођење модела образовања учењем на даљину;
– Промовисање потребе за цјеложивотним учењем;
– Допринос развоју, како локалне, тако и ширих друштвених заједница.
Циљ сваког студијског програма Педагошког факултета је да преко образовања оспособи нове профиле будућих наставника, а самим тим и нове школе. Испуњењем овог циља, круг се не затвара, већ отвара. Модернији (савременији) студенти, будући наставници, дјеловаће “новим” васпитно-образовним радом на своје ђаке и тако отварати нове трасе за бољу будућност, у којој би свака “карика ланца” (и Педагошки Факултет, и његови наставници, и студенти/будући просвјетитељи, и њихови ђаци, па на крају и само друштво, у цјелини), била испуњена задовољством, јер се у потпуности остварила.
Све то, наравно, везујемо за кадар којег образује Факултет, чија улога није да води, већ да наводи студенте (будуће учитеље) да сами виде.