ODRŽANA STUDENTSKA RADIONICA POLNE JEDNAKOSTI – STUDENT GENDER EQUALITY WORKSHOP

Događaj ,,Student Gender Equality Workshop” (studentska radionica polne jednakosti), održana je 24. aprila 2024. godine u prostorijama Nezavisnog univerziteta Banja Luka, u sklopu projekta ,,Gender Equality in Academia and Research – 101129408 – GEAR – ERASMUS – EDU -2023 – CBHE (polna jednakost u akademskom i istraživačkom okruženju).

Pozdravnu riječ učesnicima radionice uputio je Goran Kalinić, direktor Nezavisnog univerziteta Banja Luka. Ukazao je na značaj projekta Equality in Academia and Research – GEAR kako za Nezavisni univerzitet Banja Luka tako i za širu zajednicu.

Uvodno izlaganje održala je Ana Đurić, predstavnica Gender centra – Centar za jednakost i ravnopravnost polova Vlade Republike Srpske,  na temu Međunarodni dan djevojčica u IKT. Ovaj dan je ustanovljen na nivou Ujedinjenih nacija i obilježava se svake godine posljednjeg četvrtka u aprilu mjesecu u cilju promovisanja ravnopravnosti polova, te osnaživanja djevojčica, djevojaka i žena kroz jednake mogućnosti pristupa i učešća u inovacijama, tehničkim, tehnološkim i informaciono – komunikacionim tehnologijama (IKT). Na ovaj dan širom svijeta se organizuju razne promotivne akcije i događaji, kako bi se povećalo interesovanje i učešće djevojčica u IKT-u, te mogućnosti ostvarivanja karijere u ovoj oblasti u cilju ekonomskog i društvenog osnaživanja djevojčica i žena. Svjetska istraživanja pokazuju da su djevojke i djevojčice nadarene i za tehnička zanimanja i profesije, ali se zbog pritiska vladajućih društvenih stereotipa i predrasuda radije odlučuju za neke druge profesije.

Prezentaciju projekta ,,Gender Equality in Academia and Research – GEAR” iprezentovanje eseja studenata Nezavisnog univerziteta Banja Luka održala je Dragana Popović, direktor Instituta za naučno-istraživački rad NUBL-a. Obratila se studentima Pedagoškog fakulteta u cilju ukazivanja na njihov značaj u procesu osnaživanja i ohrabrivanja djevojčica da se uključuju u STEM oblasti. Oni predstavljaju prvu kariku u obrazovnom sistemu kroz svoj rad kao vaspitači, učitelji, pedagozi i defektolozi i na taj način mogu značajno da utiču na razbijanje stereotipa.