Циљ Болоњског процеса у вези са системом осигурања квалитета је осигуравање високог квалитета образовања и постизање стандарда који су прихваћени на европском нивоу. Универзитет то настоји постићи усклађивањем са одговарајућим стандардима и примјеном система осигурања квалитета који обухватају сљедеће аспекте:
- Евалуација и преглед: Усвајање система евалуације и прегледа који омогућавају праћење квалитета образовних програма, наставе, исхода учења и услова за студенте. Овај процес обухвата унутрашње и спољне евалуације од стране стручњака, студената и других заинтересованих страна.
- Планирање и просљеђивање информација: Развој система за планирање и просљеђивање информација који омогућавају пренос релевантних података о квалитету образовања и раду универзитета. Ово обухвата истраживање, прикупљање и анализу података који су потребни за процјену квалитета и донешење одговарајућих одлука.
- Унапређење квалитета: Примјена мјера и активности које имају за циљ унапређење квалитета образовања. Ово укључује планове акција и подизање свијести о квалитету.
Све неопходне стандарде и поступке за обезбјеђење квалитета и поступање субјеката у систему обезбјеђења квалитета Универзитет је прецизно дефинисао по радним тијелима и посебно по областима у Правилницима Универзитета (усвојеним од стране стручних органа Универзитета, а на приједлог Центра за обезбјеђење и унапређење квалитета), водећи рачуна о објективној потреби, сврсисходности и могућностима апликације сваког од стандарда и поступка (Стратегија обезбјеђења квалитета Независног универзитета Бања Лука, Правилник о обезбјеђењу и унапређењу квалитета и Правилник о студентском вредновању квалитета студија).
Како су наставници и студенти од самог почетка укључени у разраду постулата на којима ће почивати квалитет, они су упознати са квалитативно-квантитативним својствима процеса који на Универзитету доводе и доводиће до остваривости квалитета. Универитет се не задовољава само минимално прихватљивим или прописаним условима, већ тежи трајном квалитету својих ресурса, научноистраживачког рада, наставног процеса, наставних инструмената, напредовања студената итд. Како у процесу спровођења политике квалитета кључну улогу имају сви актери академске заједнице – студенти, дипломци, наставници и сарадници, као и представници привреде и шире друштвене заједнице.
Позивамо вас да се активно укључите у процес осигурања квалитета и својим искуством, мишљењима и сугестијама допринесете унапређењу образовног процеса.
Учествовањем у овом процесу имате прилику да:
- дате своје виђење квалитета наставе и услова рада,
- предложите мјере за побољшање студијских програма и компетенција дипломаца,
- будете дио тимова за евалуацију и развој система квалитета,
- ојачате везу између академске заједнице и привредног сектора.
Ваш допринос је од изузетне важности за даљи развој и унапређење квалитета високог образовања.
За додатне информације, можете се обратити одговорној особи:
МА Кристина Кузмановић
координатор квалитета
Канцеларија бр.10
051/456-615
Унапријед захваљујемо на вашем интересовању и ангажману.
Извјештај Анкете о задовољству запослених на Универзитету
Извјештај Анкете о задовољству дипломираних студената Независног Универзитета Бања Лука
Извјештај – Економски факултет
Извјештај – Педагошки факултет
Извјештај – Факултет за информатику
Извјештај – Факултет за политичке науке
Извјештај – Факултет лијепих умјетности
Извјештај – Факултет за екологију