Studentska konferencija održana je 10. maja 2024. godine, u Podgorici, u okviru Erasmus+ projekta GEAR. Ova konferencija okupila je studente, različitih profilacija, sa četiri različita univerziteta sa Zapadnog Balkana, koji su, svako na svoj način, prikazali način na koji vide rodnu (ne)ravnopravnost uopšteno, ali i na institucijama visokog obrazovanja, te dali vrijedne, uglavnom pozitivne, primjere iz prakse te nas konačno uputili u pravce kojima treba dalje da se krećemo kada je ova, značajna tema u pitanju. U okviru Erasmus+ projekta GEAR – Gender Equality in Academia and Research, a prije same konferencije, na četiri visokoobrazovne institucije – Fakultetu za menadžment, Univerzitet Adriatik, Elektrotehnički fakultet Univerziteta Crne Gore, Nezavisni univerzitet Banja Luka i Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Tuzli, održane su četiri radionice na temu rodne ravnopravnosti, sa posebnim akcentom na rodnu ravnopravnost na ustanovama visokog obrazovanja i u STE(A)M oblastima, te ranjivim grupama.
Svrha ovih radionica je bila dvojaka. Prije svega, radionice su uključile studente u samu implementaciju ovog Erasmus+ projekta, i postavile ih za partnera u procesu poboljšanja jednakih mogućnosti u sferi visokog obrazovanja. Sa druge strane, ove radionice su omogućile bolje sagledavanje stanovišta, stavova i iskustava studenata vis-à-vis rodne ravnopravnosti. U Podgorici je, na Univerzitetu Crne Gore, 10. maja 2024. godine, održana Regionalna konferencija za studente i mlade istraživače na kojoj je predstavljen određeni broj radova studenata i mladih istraživača a koji se odnose na rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti, prije svega u obrazovanju ali i u ostalim segmentima života. Cilj ove konferencije je podizanje svijesti kako akademske tako i opšte javnosti vezano za rodne perspektive u visokom obrazovanju i dalje razvoje karijere.
Naši studenti dobili su certifikate o učešću na pomenutoj konferenciji, a nakon konferencije objavljeni su i njihovi radovi u Zborniku koji se nalazi u prilogu. Nezavisni univerzitet Banja Luka je partner na ovom projektu, a nazivi radova naših studenata koji su objavljeni u Zborniku slijede u nastavku teksta:
- Značaj STEM obrazovanja u savremenom društvu, student Srđan Adamović
- Studentsko viđenje polne jednakosti, student Milana Majstorović
- Polna jednakost u akademskom i istraživačkom okruženju, student Marija Bunić
- Ekonomsko osnaživanje žena u Bosni i Hercegovini – inicijative za ravnopravnost na tržištu rada, student Milica Jovičić.