Центар за подршку
Е-настава
Правила студирања

 

Формирање Факултета за политичке и друштвене односе услиједило је као иницијатива групе интелектуалаца да отвори нови приступ у образовању политичких кадрова неопходних савременим друштвеним трендовима и захтјевима друштва и тржишта радне снаге. Била је то међу првим високо-школским образовно-васпитним установама у приватном власништву која је прихватила нови приступ организовању високог образовања у Републици Српској. Овакво опредјељење успостављено је са циљем да српској научној јавности и образовању понуди образоване кадрове из области политичких и друштвених наука јер на просторима Републике Српске није постојао факултет политичких наука који би то преузео. У складу са таквом орјентацијом током 2005. године Управни одбор ове високошколске институције формирао је Факултет за политичке науке као организацијску промјену Факултета за политичке и друштвене науке у Независни универзитет Бања Лука.

Студирање на Факултету за политичке науке конципирано је са циљем едукације и оспособљавања нових кадрова у области политичких наука Републике Српске и Босне и Херцеговине. Сврха, циљеви, исходи учења, знања и вјештине, који се имплементацијом стичу током образовног процеса исказују се у пракси и усклађени са кључним циљевима и задацима Факултета за политичке науке у окружењу и стварних потреба политичке и друштвене праксе код нас.

Током образовног циклуса на Факултету за политичке науке студенти су оспособљени комуникацијским вјештинама за политичко дјеловање у органима управе, раду политичких и других институција и организација; разумијевању научног метода истраживања политичких појава и укључивање у истраживачке пројекте и подстицању истраживачког рада у друштву. Студенти су оспособљени да етички размишљају и развијају прихваћене вриједности као колективне обавезе субјеката у изградњи савременог друштва; развоју свијести о значају изградње правилних међуљудских, а тиме националних, религијских и културолошких односа у конкретној друштвеној средини уз уважавање постојећих различитости које могу снажно допринјети ефикасном функционисању друштвених институција.