Помоћник министра за културу Тања Ђаковић отворила је данас у Специјалној библиотеци за слијепа и слабовида лица Републике Српске изложбу под називом „Креативне играчке за подстицање тактилне и визуелне перцепције”, ауторки дефектолога Тање Чолић и библиотекара савјетника Драгане Божић, а на којој је представљено 25 играчака намијењених дјеци са оштећеним видом.

Она је похвалила рад Специјалне библиотека за слијепа и слабовида лица, као и идеју да у оквиру својих програмских активности, а у сарадњи са студенткињама Специјалне едукације и социјалне рехабилитације Независног универзитета Бања Лука припреме једну ауторску изложбу тофлодидактичких играчака.

„Радује ме што изложба представља сарадњу образовне установе и једне установе културе, у чему се у поптуности наслања на нашу културну политику, која као један од приоритета наглашава важност подстицање креативног размишљања у формалном образовању, односно потребу за већом присутношћу културе и умјетности у формалном образовању, кроз обуке, секције, као и кроз пројекте и програме јавних установа и организација чији је фокус, кроз културу и умјетност, рад са дјецом и младима”, рекла је помоћник Тања Ђаковић.

Директор Специјалне библиотеке за слијепа и слабовида лица Републике Српске Мирела Шарић рекла је да ова изложба на јединствен начин повезује игру, учење и инклузију.
“Посебно смо поносни што су у изради изложених играчака учествовале студенткиње Специјалне едукације и социјалне рехабилитације са Независног универзитета Бања Лука које су иновативним приступом показале како се могу створити вриједни и корисни едукативни алати”, навела је Шарићева и додала да, уз аудиодескрипцију, експонате на изложби прате и легенде на Брајевом писму.
Боблиотекар савјетник Драгана Божић рекла је да су играчке намијењене дјеци са оштећењем вида, те да утичу на развој сензорних вјештина, као и на развој емпатије, логичког размишљања, моторике, оријентације у простору, учење слова, рачунских операција.
Дефектолог Тања Чолић рекла је да је процес израде играчке веома важан за дијете.

“Дијете добија прву играчку – звечку и како расте много је пожељније да се визуелна конструкција и тактилна перцепција развијају тако да са члановима породице, наставницима, васпитачима и другарима дијете прави играчку. Управо је тај процес значајан за раст и развој”, нагласила је Чолићева.
Изложба ће бити отворена мјесец дана, а планиране су и радионице са студенткињама које су креирале ове играчке.